FAQ

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie więc należy wymienić właściwości poszczególnych materiałów.

Blaty z granitu – Granity powstały w sposób naturalny w warunkach bardzo wysokiej temperatury i ciśnienia, są więc odporne na kontakt z nawet bardzo gorącymi przedmiotami. Granity posiadają pory, przez które wchłaniają wilgoć (można w uproszczeniu powiedzieć, że im granit jest ciemniejszy tym bardziej zwartą ma strukturę i mniejszą chłonność). Z uwagi na tę cechę należy blaty granitowe impregnować. Blaty granitowe posiadają swoje ubarwienie w masie, to znaczy, że po przecięciu i obróbce w dowolnym miejscu będzie on miał podobną strukturę i kolor jak na powierzchni. Możemy na granitach uzyskać efekt wysokiego połysku (poler), matu lub nawet delikatnej struktury. Jest bardzo wiele granitów wydobywanych na całym świecie o bardzo szerokiej palecie kolorów.

Blaty z kwarcytu naturalnego – Kwarcyty podobnie jak granity zostały stworzone przez naturę, składają się niemal wyłącznie z kwarcu, który na skutek wysokiej temperatury i ciśnienia zespoił się tworząc niesłychanie twardą monolityczną skałę. Ubarwienie kwarcytów jest bardzo różnorodne a wzory są niepowtarzalne i niebanalne. Kwarcyt przeżywa obecnie duży wzrost popularności w architekturze. Blaty z kwarcytu naturalnego to świetny wybór nie tylko ze względów wizualnych, są odporne na zarysowania i wysoką temperaturę. Ze względu na absorbcję wilgoci należy zabezpieczyć blaty kwarcytowe impregnatem.

Blaty z konglomeratu kwarcowego – materiał w 92-96% naturalny, powstały z kruszyw kwarcytowych spojonych za pomocą żywic syntetycznych. Jest odporny na temperatury, lecz należy unikać kontaktu z blatem bardzo gorących przedmiotów ( np. nagrzanych naczyń wyciągniętych  z piekarnika). Konglomeraty ze względu na zawartość żywic w swojej strukturze są niemal całkowicie niechłonne a co za tym idzie bardzo odporne na zaplamienie. Konglomeraty kwarcowe są bardzo sprężyste a zatem  odporne na pęknięcie, mają mniejszą gęstość niż granity więc są od nich lżejsze. Wśród konglomeratów mamy niemal nieograniczony wybór kolorów i wzorów od zupełnie jednolitych przez imitacje marmurów, efekty lastriko itp.

Blaty ze spieku kwarcowego – Spieki są wytwarzane z naturalnych kruszyw i mączek mineralnych, które są spajane pod wpływem dużego ciśnienia i temperatury. Spieki są prawie całkowicie niechłonne powierzchniowo, odporne na bardzo wysokie temperatury. Spieki kwarcowe zachowują swoje ubarwienie i wzory tylko na powierzchni, zatem po rozcięciu i obróbce nie uzyskamy na krawędzi takiego samego koloru i wzoru jaki jest na powierzchni. Spieki mają wysoką granicę sprężystości więc są stosunkowo odporne na pęknięcie. Paleta wzorów i kolorów jest bardzo  szeroka i ciągle powiększana przez producentów.

Zasadniczo nie jest wymagane szczególne wzmacnianie szafek, na których będą zamontowane blaty kamienne. Wystarczy aby meble były wykonane i zamontowane poprawnie. Powinny być zastosowane solidne nóżki meblowe, które następnie powinny być naprężone tak, by miały kontakt z podłogą. Górna powierzchnia korpusów mebli powinna być wypoziomowana przed etapem wykonywania pomiaru. Łączenie poszczególnych elementów blatu powinno przebiegać w stabilnym miejscu – najlepiej w miejscu łączenia korpusów sąsiadujących szafek.

Kwestię producenta pozostawiamy z boku, skupmy się na rodzajach zlewozmywaków.

Ze względu na sposób montażu zlewu wyróżniamy:

Zlew podblatowy – jest podklejony do spodniej części blatu, od góry nie widzimy krawędzi zlewu tylko krawędź blatu, która musi być dokładnie wycięta i obrobiona. Jest to najpopularniejszy sposób montażu zlewu przy blatach kamiennych.

Zlew nakładany – zlew nakładamy od góry we wcześniej wykonanym otworze, gdzie rant zlewu jest widoczny i wystaje powyżej powierzchni blatu.

Zlew wpuszczany w blat (zlicowany z blatem) – zlewozmywak opiera się rantem na wcześniej wyfrezowanej krawędzi. Od góry widoczny jest rant zlewu ale nie wystaje on ponad powierzchnię  blatu lecz tworzy z nią wspólną płaszczyznę

Zlew zintegrowany z blatem – wykonany z tego samego materiału co blat, jest sklejany razem z blatem na etapie produkcji lub podklejany podobnie jak zlewozmywak podblatowy. Takie rozwiązanie daje świetny efekt wizualny. Zlewy z kamienia wykonuje się klejąc z wyciętych elementów „skrzynkę”, w której dnie jest frezowany odpływ. Należy się liczyć z tym, że narożniki i krawędzie komory takiego zlewu są sklejone do kąta prostego i nie są zaoblone a w tych kątach trudniej jest zadbać o czystość. Dostępne są także gotowe zlewy dla niektórych konglomeratów kwarcowych, odpowiadające ich kolorystyce, wówczas można uzyskać efekt idealnego dopasowania koloru i wzoru zlewu i blatu a zlewy takie są wykonywane jako monolit i posiadają zaokrąglone krawędzie ułatwiające utrzymanie zlewu w czystości.

Przed zakupem zlewozmywaka warto upewnić się że jest on przeznaczony do konkretnego sposobu montażu.

Ze względu na rozmiar zlewu – należy dostosować zlew do wymiarów szafki. Szerokość zwykle nie jest problemem, częściej problematyczny jest drugi wymiar- od ściany do frontu blatu. Należy pamiętać że oprócz zlewu musi nam się w tej przestrzeni zmieścić również bateria, która też musi być w pewnym dystansie od ściany aby można było z niej wygodnie korzystać. Warto więc o tym pomyśleć planując zakup zlewozmywaka.

Ze względu na materiał

Zlewy tzw. Granitowe, choć z granitem nie mają one wiele wspólnego, są to odlewy kompozytowe, różniące się w zależności od producenta. Cechują się dość dużą masą,  nie odkształcają się, są odporne na temperatury i zarysowania, mogę pękać lub ukruszyć się przy mocnym uderzeniu. Mogą też reagować z silnie żrącą chemią.

Zlewy Stalowe, wykonane ze stali szlachetnej ( lub powlekanej), charakteryzują się małą masą, mogą się odkształcać pod wpływem nacisku a nawet wysokiej temperatury, mają gorszą akustykę niż zlewy kompozytowe ale producenci wyciszają je od spodu specjalnymi matami. Zlew stalowy jest odporny nawet na najwyższą temperaturę, a pod wpływem silnego uderzenia mogą powstać wgniotki lub rysy. Zlew wykonany z dobrej jakości stali szlachetnej jest odporny na wszystkie chemikalia.

Zlewy ceramiczne. Bardzo ciężkie, często przy montażu podblatowym wymagają dodatkowego wspornika. Posiadają gładką, bardzo higieniczną powierzchnię, która jest całkowicie zmywalna i bardzo odporna na wszystkie czynniki. Ceramika zapewnia wysoką trwałość ale zdarza się że ulega pęknięciu np. przy uderzeniu Zlewy ceramiczne powstają w procesie wypalania w wysokiej temperaturze a to może prowadzić do ich deformacji, dlatego ważne jest by zlew był odpowiednio skalibrowany aby dobrze dolegał do blatu szczególnie przy montażu podblatowym i na lico.

Możemy pomóc w wyborze odpowiedniego zlewu, współpracujemy z producentami i dystrybutorami zlewów i możemy go dla Ciebie zamówić i dostarczyć razem z blatem.